ER-billboard - facebook

Ghostbike

hasła podobne: duch roweru

GhostbikeInstalacja w formie białego roweru upamiętniająca śmierć rowerzysty w wypadku. Stanowi ona formę upamiętnienia tragicznego wydarzenia oraz przestrogę dla innych. Jest on ustawiany w miejscu wypadku drogowego - stąd jest to zazwyczaj chodnik, lub ścieżka rowerowa.

Ghost Bike ma formę pomalowanego na biało roweru. Zazwyczaj wykorzystuje się stare, nieużywane jednoślady. Aby uchronić pomnik od kradzieży jest on przypinany zapięciem rowerowym, lub łańcuchem.

Nazwa Ghost Bike oznacza w języku angielskim "duch roweru"

Historia Ghost Bike

GhostbikeAutorstwo pomysłu białego roweru przypisuje się Jo Slocie - artyście, zaintrygowany dużą ilością porzuconych rowerów w San Francisco zaczął je przemalowywać na biało i umieszczać ich zdjęcia w internecie.

Pierwszy Ghost Bike został postawiony w USA przez Patricka Van Der Tuina przy Holly Hills Boulevard w St. Louis w październiku 2003. Przemalowany na biało rower z tabliczką informującą o częstych wypadkach z udziałem rowerzystów miał skłaniać kierowców samochodów do zachowania szczególnej ostrożności w tym miejscu. Instalacja odniosła oczekiwany efekt, więc Der Tuin wraz z przyjaciółmi postawił kolejnych 15 Ghost Bike.

Pierwszy polski Ghost Bike został ustawiony 2 listopada 2009 roku w Łodzi przez Fundację Fenomen. Ustawiona w Zaduszki instalacja przy bramie Starego Cmentarza upamiętniała zabitego w tym miejscu Marciusza Moronia.