ER-billboard - facebook

Encyklopedia Rowerowa: Hasła na literę 'W'

W

Produkowany w czasach PRL (lata 70. - 90.) turystyczny model roweru marki Romet. Posiadał ramę ze stali niskowęglowej, tylną (prawdopodobnie pięciobiegowa) przerzutkę Favorit. Romet, lub Shimano. Koła o rozmiarze 27'' na stalowych, chromowanych obręczach
Letnia audycja w Programie Trzecim polskiego radia prowadzona przez Henryka Sytnera. Jej tematem jest promocja turystyki rowerowej. Głównym punktem programu jest coroczny konkurs dla dzieci i młodzieży na najciekawsze sprawozdanie z wycieczki rowerowej.
Międzynarodowa organizacja zrzeszająca rowerzystów będących aktualnie w podróży oraz tych goszczących ich w swoich domach na całym świecie. Członkowie mogą zaoferować np. nocleg, ciepły prysznic czy oprowadzenie po swoim mieście.
Impreza polegająca na przejeździe jak największej ilości rowerzystów - podobnie jak w innych miastach - rozpoczyna się w każdy ostatni piątek miesiąca o godzinie 18.00 na Placu Zamkowym.
Jedna z pierwszych organizacji sportowych i najstarsza organizacja kolarska na ziemiach polskich. WTC swoją działalnością początkowo obejmowała jedynie Warszawę. W niedługim czasie powstały jej oddziały (konsulaty) w wielu miastach polskich.
Część roweru łącząca ramę z kołem i kierownicą. Widelec składa się z goleni (dwóch, aczkolwiek są konstrukcje z jedną golenią - Lefty), korony oraz rury sterowej.
Produkowany w czasach PRL (lata 70. - 90.) miejski składany rower marki Romet. Był to prawdopodobnie najpopularniejszy rower w czasach PRL.
Inaczej: mechanizm wolnobiegowy, bębenek, grzechotka, wolne koło. Sposób połączenia tylnej zębatki z piastą. Wolnobieg posiada specjalny mechanizm zębatkowo-zapadkowy który umożliwia jazdę na rowerze bez kręcenia pedałami.
W tylnej przerzutce jest to dolna część przerzutki składająca się z ażurowych blaszek pomiędzy którymi znajdują się dwa kółeczka prowadzące łańcuch. Czasami ten element tylnej przerzutki jest nazywany wodzikiem. Wózek ma za zadanie wybrać luźną łańcucha.
Największa i najważniejsza wrocławska organizacja pozarządowa działająca w interesie rowerzystów. Zajmuje się głównie opiniowaniem i monitorowaniem stanu infrastruktury rowerowej oraz bierze czynny udział w projektowaniu nowej.
Sieć wypożyczalni rowerów we Wrocławiu uruchomiony przez niemiecka firmę Nextbike w 2011 roku na zlecenie Urzędu Miasta we Wrocławiu.
Element łączący kierownicę z widelcem. Obecnie stosuje się dwa typy wsporników w zależności od użytych sterów
Rodzaj stojaka rowerowego. Służy do tymczasowego zabezpieczenia roweru przed kradzieżą. Ten typ jest bardzo nielubiany przez rowerzystów, ze względu na zgubne poczucie bezpieczeństwa, jakie daje właścicielowi pojazdu.
Liczba pozycji: