ER-billboard - facebook

Encyklopedia Rowerowa: Hasła na literę 'H'

H

Slangowe określenie hamuleca.
hamulecCzęść w rowerze służąca do zmniejszania prędkości i do zatrzymania roweru. Hamulce mogą być montowane w czterech miejscach na rowerze.
Hamulec rolkowy ShimanoRodzaj hamulca wewnętrznego gdzie hamowanie jest realizowane przez tarcie pomiędzy wewnętrznym bębnem a krzywka, która jest popychana przez rolkę. Dzięki temu siła hamowania jest duża, a sam hamulec jest zupełnie niewrażliwy na pogodę.
Typ hamulca rowerowego. Składa się z dwóch ramion osadzonych na osiach obrotu (tzw "piwotach") leżących po obu stronach obręczy rowerowej do których jest przymocowana stalowa linka prowadząca do dźwigni hamulca (tzw. "klamki").
hamulec tarczowyTyp hamulca rowerowego. Składa się z zacisku przymocowanego do widełek (przednich lub tylnych) oraz tarczy połączonej z kołem. Zacisk jest połączony z klamką hamulcową linką stalową lub przewodem hydraulicznym.
Handbike jest to rower z napędem ręcznym, przeznaczony dla osób niepełnosprawnych.
Amerykański klub rowerowy, zrzeszający anarchistów, ekologów, artystów i wolnych duchem ludzi, którzy spędzają wspólnie czas bawiąc się, organizując masy krytyczne, dyskutując, konstruując dziwne rowery, pojedynkując się na tall bike.
Sport drużynowy, który jest miejską odmianą bike polo. Liczbę zawodników zmniejszono do trzech. Trawiaste boisko zostało zamienione na asfaltowe lub betonowe, kort tenisowy, parking lub inną dostępną prostokątną powierzchnię.
hardtailRower z przednim amortyzatorem, ale bez tylnego. Nazwa pochodzi z angielskiego "hardtail" - twardy ogon
Jeden z największych w Polsce dystrybutorów części, osprzętu oraz rowerów. Firma Harfa-Harryson została założona w 1992 przez Henryka Charuckiego.
Slangowe określenie hamulca.
Były kolarz obecnie właściciel firmy Harfa-Harryson. Od 1970 r. uprawiał kolarstwo szosowe wyczynowo: najpierw w małym klubie LZS Zambrów, następnie w słynnym Dolmelu Wrocław, w jednej drużynie wraz z Ryszardem Szurkowskim, Janem Brzeźnym, Janem Faltynem.
Dziennikarz radiowy Trójki zajmujący się sportem i turystyką, szczególnie aktywnie popularyzujący turystykę rowerową. Od czterech dekad organizuje największą w Polsce akcję turystyczno-sportową dla dzieci i młodzieży zwaną "Wakacjami na dwóch kółkach".
Potoczne określenie na rower miejski. Nazwa pochodzi od państwa - Holandii - gdzie tego typu rowery są bardzo popularne.
Technologia firmy Shimano stosowana w korbach rowerowych. Ramiona korby posiadają wewnątrz próżniowe komory, które znacznie obniżają masę i zwiększają sztywność ramion.
HomeportOperator systemów wypożyczalni rowerów miejskich w czeskiej Pradze, angielskim Blackpool i francuskim La Rochelle.
Najstarsza międzynarodowa organizacja zrzeszająca podróżników, turystów i ludzi goszczących w swoich domach na całym świecie. Działa od 2000 roku. Członkowie mogą zaoferować np. nocleg, oprowadzenie po swoim mieście czy towarzystwo podczas imprez.
HPV - z angielskiego: Human Powered Vehicles. Oznacza wszystkie pojazdy napędzane siłą mięśni ludzkich np: łodzie, narty, rolki, deskorolki oraz oczywiście rowery.
Technologia firmy Shimano stosowana w mechanizmach korbowych ułatwiająca zmianę przełożeń przy pomocy przedniej przerzutki. W systemie tym tarcze SG-X posiadają od strony ramy specjalne zęby oraz piny pomagające łańcuchowi "wspiąć się" na kolejna zębatkę.
Wprowadzony przez Shimano w 1994 roku system mocowania kasety do tylnej piasty, a właściwie do bębenka. Oznaczenie "C" pochodzi od angielskiego słowa "compact".
Liczba pozycji:
1 2