ER-billboard - facebook

Encyklopedia Rowerowa: Hasła na literę 'B'

B

B-CycleSieć bezobsługowych wypożyczalni rowerowych w USA składających się z rowerów oraz zasilanych bateriami słonecznymi stacji. Jest prowadzona przez konsorcjum firm w skład którego wchodzi miedzy innymi firma Trek znana z produkcji rowerów.
Dokumentalny film z 2005 roku o amerykańskiej subkulturze rowerzystów w reżyserii Anthonego Howarda oraz Jacoba Septimusa. Dokument między innymi wspomina się początki ruchu Masy Krytycznej w Brooklynie w Nowym Jorku.
Narzędzie służące do montażu i demontarzu kasety (tylnej zębatki). Składa się z kawałka łańcucha oraz ramienia.
Slangowe określenie rowerzysty. Pochodzi od angielskiego słowa "biker" oznaczającego właśnie rowerzystę.
Nazwa pochodzi od holenderiskiego bak -skrzynia i fiets - rower. Wywodzący się z Holandii trójkołowy rower transportowy. W standardowym modelu duża skrzynia towarowa znajduje się z przodu między dwoma przednimi kołami.
kierownica typy "baranek"Jeden z typów kierownicy - specjalnie wygięta rura o kształcie rogów barana (stąd nazwa) umożliwia kolarzowi szosowemu dużą możliwość zmiany położenia rąk na kierownicy i co za tym idzie pochylenia tułowia, co z kolei wpływa korzystnie na aerodynamikę.
Londyński system miejskiej wypożyczalni rowerów. Podobny do Paryskiego Velib'a. Potocznie sa nazywane "Boris Bikes"
Potoczne określenie rowerzysty poruszającego się nocą bez niezbędnego oświetlenia ani odblasków. Stwarza on zagrożenie w ruchu drogowym, ponieważ jest niewidoczny dla innych. Przeciwieństwem jest choinka.
BemowoBikeSieć wypożyczalni rowerów w dzielnicy Bemowo w Warszawie uruchomiona przez niemiecką firmę Nextbike w 1 kwietnia 2012 roku. Do dyspozycji mieszkańców jest 100 rowerów w 10 stacjach.
Bicincitta - rower miejski w Rzymie we WłoszechSieć bezobsługowych wypożyczalni rowerowych (system roweru miejskiego) w kilkunastu miastach we Włoszech z Rzymem na czele składających się z rowerów oraz automatycznych stacji.
Rower Miejski w Barcelonie w Hiszpanii - Bicing Sieć bezobsługowych wypożyczalni rowerowych (system roweru miejskiego) w Barcelonie w Hiszpanii składających się z rowerów oraz automatycznych stacji.
Rodzaj roweru dwukołowego w którym przednie koło jest dużo większe od tylnego. Zbudowanie tak wielkiego koła było dopiero możliwe w 1869 roku po patencie Jamesa Starley'a i Williama Huntera z Wielkiej Brytanii na koło z drutowymi szprychami.
Cykl około 13 (w zależności od roku) maratonów rowerowych dla amatorów, głównie w regionie Dolnego Śląska organizowanych przez firmę Grabek Promotion. Jest to jeden z dwóch największych cykli maratonów rowerowych
bike poloSport drużynowy, w którym dwa zespoły zawodników na rowerach starają się wbić piłkę do bramki przeciwnika za pomocą specjalnego kija. Tradycyjne rozgrywki bike polo rozgrywają się na trawiastym boisku o wymiarach 100 x 150 m.
Amerykański klub rowerowy założony w 1992 roku przez Jakuba Houle i Per Hansona w Minneapolis w stanie Minnesota. Z biegiem czasu klub doczekał się swoich oddziałów w Nowym Jorku, Reno w Newadzie, Austin w Texas
Mały metalowy element mocowany do spodniej części buta, którego zadaniem jest wpięcie się i utrzymanie buta w pedale zatrzaskowym.
Typ zapięcia rowerowego. Jest na stałe zamocowana - zazwyczaj pod siodełkiem. Służy do blokowania tylnego koła, tak aby po jej zamknięciu nie mogło się obracać.
Hamilec rolkowy Shimano BR-IMOznaczenie stosowane przez firmę Shimano dla hamulców rolkowych montowanych na oś koła.
System zawieszenia wymyślony przez firmę Specialized oraz FOX. Pozwala ona odróżnić siłę pochodzącą z nacisku na pedały od wstrząsów wywołanych nierównościami terenu. Dzięki temu amortyzator jest sztywny w płaskim terenie
Poślizg tylnego koła na skutek zbyt mocnego pedałowania. Występuje na śliskich podłożach typu glina, trawa, śnieg, lód, czy też kostka brukowa pokryta piaskiem.
Liczba pozycji:
1 2