ER-billboard - facebook

Encyklopedia Rowerowa: Hasła na literę 'O'

O

Obręcz rowerowaCzęść koła na którą zakłada się dętkę i oponę. Obręcz z piastą jest połączona za pomocą szprych. Obecnie najczęściej obręcze są wykonywane z aluminium, najwyższej klasy z włókna węglowego, a najtańsze z chromowanej stali.
Inaczej nazywany pełnomocnikiem do spraw rowerów - to osoba w urzędzie miasta odpowiedzialna za koordynację i rozwój ruchu rowerowego w danym mieście. Nazwa pochodzi od angielskiego określenia tego stanowiska: "cycling officer'".
Optical Gear Display - wskaźnik położenia przełożenia. OGD to charakterystyczne "telewizorki' montowane przy manetce zmiany biegów. Pokazuje na którym aktualnie przełożeniu jedziemy
Obecnie marka samochodów, na początku XX wieku największy producent rowerów świata. Pierwsze jednoślady były sprzedawane od roku 1886 pod nazwą "Velociped".
Określenie to odnosi się do dwóch pojęć: ostre koło (napęd) oraz ostre koło (typ roweru)
Sposób połączenia tylnej zębatki z piastą gdzie koło na sztywno jest połączone z zębatką bez pośrednictwa mechanizmu zębatkowo-zapadkowego.
ostre kołoOstre koło to popularna nazwa roweru nie posiadającego wolnobiegu. Napęd tego typu jest stosowany w rowerach torowych, a w przeszłości był umieszczony w pierwszych rowerach.
Oś z łożyskami do której jest przymocowana korba z ramionami i pedałami. Suport jest montowany do mufy suportowej.
OTB - Over The Bar. Angielskie określenie oznaczające wypadek rowerowy w którym rowerzysta przelatuje nad kierownicą.
Technologia stosowana w ramach rowerowych oznaczająca stosowanie bardzo dużych przekroi rur. Dzięki temu można zmniejszyć grubość ścianek przy niezmienionej - a nawet zwiększonej - sztywności oraz wytrzymałości.
Liczba pozycji: