ER-billboard - facebook

ostre koło (typ roweru)

hasła podobne: fixed gear, fixie

ostre kołoOstre koło to popularna nazwa roweru nie posiadającego wolnobiegu. Napęd tego typu jest stosowany w rowerach torowych, a w przeszłości był umieszczony w pierwszych rowerach. Jest on także wykorzystywany przez kurierów rowerowych.

Ostre koło to obecnie cała subkultura rowerzystów związana z tym typem rowerów. Gloryfikują oni prostotę konstrukcji - rower posiada minimalna ilość części, jest pozbawiony błotników, oświetlenia, bagażników, przerzutek, a nawet hamulców. Ta ostatnia cecha jest najbardziej kontrowersyjna - w myśl przepisów (i zgodnie ze zdrowym rozsądkiem) rower powinien być wyposażony w przynajmniej jeden hamulec. Najbardziej ortodoksyjni ostrokołowcy (w szczególności kurierzy rowerowi) rezygnują z ich użycia. Aby zwolnić muszą coraz wolniej pedałować - co wymaga dużej siły mięśni nóg i wpływa negatywnie na kolana. Awaryjne szybkie hamowanie jest bardzo trudne. Jak sami twierdzą - brak hamulców wymusza szybką jazdę (bo zwolnienie kosztuje sporo energii) oraz posiadanie doskonałego refleksu.

Ostre koło jest ulubionym tematem artystów zajmujących się jednośladami.

Ze względu na nietypowy napęd możliwa jest na przykład jazda do tyłu lub stanie w miejscu bez podpierania się nogą. Jest to między innymi wykorzystywane w Indoor Cycling i Bike Polo.

ostre kołoostre koło

Hasła powiązane