ER-billboard - facebook

Handbike

hasła podobne: handcycle
Jest to rower z napędem ręcznym, przeznaczony dla osób niepełnosprawnych. Inne nazwy tego roweru to handcycle i trójkołowy wózko-rower inwalidzki z napędem korbowym.

Budowa

Jest to najczęściej połączenie wózka inwalidzkiego i roweru. Możemy też spotkać się z budową, gdzie z przodu będziemy mieli dwa koła, a z tyłu jedno (czescy producenci). Wielkość kół zależy od konkretnego modelu - w rowerach kolarskich wynosi 27 cali x 1 cal, w zwykłym rowerze 20 cali x 1,75 cala. Pozycja ciała jest albo siedząca albo półleżąca. Ilość przerzutek zależy od terenu w jakim porusza się rowerzysta.

W starszych handbike'ach, zwanych trójkołowymi wózkami inwalidzkimi z napędem korbowym, korby są ustawione na przemian. W nowszych modelach z kolei i w sportowych wersjach roweru, korby ustawione są równolegle.

Wyjątkiem jest Amerykanin Alejandro Albor używający korb na przemian w 2006 roku podczas Kolarskich Mistrzostw Świata IPC w Albor w Swajcarii pokonał wszystkich zawodników prowadząc od samego startu do mety.

Handbike są czasami wyposażone w silniki spalinowe lub elektryczne.

Koła

W niektórych handbike'ach amerykańskich występują dwa duże koła w jednej osi jak w zwykłym rowerze i dwa małe po bokach dla pomocy przy postoju. Ze względu na stan dróg w Polsce takie rowery nie są u nas używane. Wielkość kół to przeważnie 20 cali na przodzie i czasami również 24, 26 lub 28 cali. Koła tylne są najczęściej pochylone i mają 24 lub 26 cali. Są ułożyskowane na łożyskach maszynowych co umożliwia szybki demontaż jak w wózku inwalidzkim. W standardzie osie wynoszą 12 mm, a dla osób ważących powyżej 100 kg i więcej osie szybkiego demontażu wynoszą 15mm. Koła umocowane są na felgach o konstrukcji stożkowej. Rozmiar opon waha się od 1,0 do 2,125.

Konstrukcja

Jarosław Rola stworzył  pierwszy amortyzowany handbike, który zapoczątkował rozwój handbike'ów górskich na świecie.

Hamulce

Układ hamulcowy jest dwuobwodowy - w piaście wielobiegowej typu torpedo, drugi v-brake na obręczy z klamką hamulca postojowego i trakcyjnego.

Napęd

Rower jest napędzany na koło przednie przez piastę wielobiegową (3 ,5 lub 7 biegów).

Waga

Średnia waga takiego roweru wykonanego z aluminium lub kompozytu węglowego wynosi około11 kg.

Hasła powiązane