ER-billboard - facebook

Masa krytyczna

Masa KrytycznaNieformalny ruch rowerzystów, polegający na manifestowaniu obecności oraz domaganiu się uznania swoich praw. Masa krytyczna wyróżnia się formą, która polega na przejeździe maksymalnie licznej grupy rowerzystów przez miasto pod hasłem "My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem". Celem masy krytycznej jest zwrócenie uwagi społeczeństwa oraz władz na problemy rowerzystów - brak tolerancji ze strony kierowców innych pojazdów oraz brak infrastruktury rowerowej (ścieżek rowerowych).

Cechą charakterystyczna jest brak formalizacji - Masa z zasady nie może być oficjalnie organizowana, a co za tym idzie zgłaszana jako oficjalna manifestacja. Jest reklamowana za pomocą poczty pantoflowej oraz ulotek i czasami plakatów. Ważną cecha Masy Krytycznej jest jej termin - odbywa się zawsze w ostatni piątek miesiąca i zawsze startuje z tego samego miejsca w danym mieście.

Pierwsza na świecie masa krytyczna została zorganizowana w 1992 roku w San Francisco, gdzie odbywa się do dzisiaj. Obecnie Masa odbywa się w kilkuset miastach na całym świecie. Największe Masy odbywają się w kraju gdzie została zapoczątkowana - USA: w Nowym Jorku (ok. 5000 rowerzystów), San Francisco (ok. 2000 rowerzystów) i Londynie (1500 rowerzystów).

W Polsce największa Masa Krytyczna jest organizowana w Warszawie - bierze w niej udział ok 2000 rowerzystów.

Masa Krytyczna we WrocławiuMasa KrytycznaMasa KrytycznaMasa KrytycznaMasa KrytycznaMasa KrytycznaMasa Krytyczna

Hasła powiązane