ER-billboard - facebook

Raleigh

Jeden z największych i najbardziej znanych producentów rowerów na świecie

Historia firmy Raleigh

W 1887 roku Sir Frank Bowden zainteresował się założeniem małego biznesu rowerowego. Zakład mieścił się przy ulicy Raleigh w Nothingam. Trzy lata później firma Bowdena na dobre zaczęła swoją działalność pod szyldem Raleigh. Sześć lat później otwarto pierwszą, a zarazem największą na świecie fabrykę rowerów Raleigh.

 

W 1902 roku firma Sturmey Archer stała się częścią grupy Raleigh. Trzy-biegowy system zmiany biegów opracowany przez firmę Sturmey, był pierwszym tego typu rozwiązaniem na świecie. W rowerach Raleigh piasta była oferowana od od 1903 roku.

W 1932 roku Sir Harold Bowden odszedł z Raleigh'a. W tym samym czasie produkcja osiągnęła wielkość 62 tysięcy sztuk rowerów rocznie.

W 1943 roku Raleigh kupił firmę Rudge-Whitworth, zajmujacą się produkcją opon

W 1960 roku Raleigh Industries połączył się z TI Group. Dzięki temu pod kontrolą Raleigh'a znalazły się takie firmy jak: Phillips, Hercules, Norman and Sun. Raleigh stał się największym producentem rowerów na świecie.

W 1970 roku firma wprowadziła na rynek rower typu Chopper. Model ten, dzięki swojemu wyglądowi (duże koło z tyłu, małe z przodu, agresywne wyglądające siodło) odniósł ogromny sukces w Anglii jak i w USA.

W 1985 roku do oferty wszedł model dziecięcy Vektar. Rower był połączeniem stylu Star Wars z technologią Knightrider'a. Rower, jako
jeden z pierwszych na świecie, posiadał wbudowany licznik rowerowy radio FM. W latach 80 każde dziecko chciało go mieć!

W 1999 roku Raleigh kupił amerykańską markę rowerową Diamondback. Z jego pomocą powstała nowa kolekcja rowerów hi-end. Były to takie modele jak: Sabbath, Axis, DBR.

W 2001 roku część oddziałów Raleigha z całego świata zostało nabytych przez niemiecką Derby Cycle Company. Magazyny, biura i dystrybucja rowerów zostały przeniesione do nowej lokacji: Eastwood, Nottinghamshire.

W 2004 roku Raleigh po raz kolejny wprowadził do sprzedaży model Chopper - po 30 lat od pierwszej premiery.

W 2007 roku Ponownie na rynek wprowadzone zostały BMX'y spod znaku Burner.

W 2012 roku Raleigh został przejęty przez Grupę Accell.

Obecnie Raleigh jest jednym z największych producentów rowerów na świecie łącznie sprzedając ponad 3 miliony rowerów każdego roku