ER-billboard - facebook

rower BMX

Z angielskiego Bicycle Moto Cross - równocześnie nazwa roweru jak i rodzaju kolarstwa, które powstało w USA w latach 70-tych. Rower BMX jest używany głównie do wykonywania ewolucji oraz do wyścigów na bardzo krótkich dystansach z wykorzystaniem przeszkód.

Budowa

Są to rowery z kołami najczęściej 20- lub 24-calowymi, które posiadają wzmocnioną i uproszczoną konstrukcję bez przerzutek i amortyzatorów. Rama jest mała, kierownica wysoko położona, a na osiach kół są zamontowane tzw. pegi.

Zawody

Zawody BMX rozgrywane są podobnie do zawodów przełajowych (tzw. motocross). Ośmiu zawodników w pierwszym biegu startuje razem z szerokiego pasa startowego, a następnie wjeżdżają na tor (ok. 300-400m długości). Podczas zawodów dość często dochodzi do wypadków, jednak zawodnicy nie rozwijają wysokich prędkości, dlatego rzadko dochodzi do poważnych obrażeń.

Jedną z najbardziej prestiżowych imprez jest Puchar Swiata (UCI BMX Supercross), gdzie zawodnicy startują z 8-metrowej rampy startowej. Aby wziąć udział w zawodach trzeba mieć ukończone 16 lat.

Pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata BMX (Official BMX World Championships) odbyły się w 1993 roku.

BMX stał się sportem Olimpijskim w 2008 roku w Pekinie. Mistrzostwa wygrał wtedy Łotysz Maris Strombergs, a w kategorii kobiet Francuzka Anne-Caroline Chausson.

Popularność

Szczyt swojej popularności BMX przeżywał w latach 70tych, jednak w latach 80tych jego popularność przyćmiły rowery górskie. Dają one możliwość pokonania trudniejszych tras oraz sa bardziej wszechstronne. BMX największą popularnością cieszy się w USA, Kanadzie i Australii.

Dyscypliny

Obecnie nazwa BMX zmieniła trochę znaczenie i obejmuje:

  • street, czyli jak nazwa wskazuje jazda w mieście, wskakiwanie na mury, schodki, poręcze itp.,
  • vert, czyli skakanie po pionowych rampach,
  • flatland, czyli mocno widowiskowe ewolucje wykonywane na terenie płaskim
  • park, czyli jazdę w specjalnie zaprojektowanych do tego parkach (tzw. skateparki),
  • dirt, czyli najczęstsze określenie skoków na specjalnie zaprojektowanych do tego torach.

We wszystkich odmianach freestyle'owych odbywają się zawody międzynarodowe na całym świecie. Do najpopularniejszych należy cykl X-Games.

rower BMXrower BMX

 

Hasła powiązane