Rzeszowski trialowiec (ur. 1981 r.), znany z uczestnictwa w programie "Mam Talent" w telewizji TVN w 2009 roku oraz z bicia rekordów ilości pokonanych schodów na rowerze.
Seria około 3 amatorskich wyścigów typu cross country rozgrywanych w okolicach Bydgoszczy i Torunia. Kujawia XC jest organizowany od 2008 roku, przez Stowarzyszenie BYD-BIKE
Osoba rozwożąca przesyłki na terenie miasta za pomocą roweru. Dzięki rowerowi są oni w stanie dostarczyć przesyłki w zatłoczonych miastach o wiele szybciej niż z wykorzystaniem innych środków transportów.
Największy w Polsce cykl zawodów typu cross country organizowany od 1996 roku przez Czesława Langa i Lang Team. Zawody są wpisane do kalendarza imprez międzynarodowych UCI, XCO (format olimpijski) i są rozgrywane zgodnie z regulaminem UCI.
Kierownica pozwalająca na osiągnięcie maksymalnie aerodynamicznej pozycji przez rowerzystę. Czasami występuje jako przystawka do kierownicy prostej, lub giętej. Główny element to prostopadle ułożony w stosunku do kierownicy pałąk z uchwytami na dłonie.
Znany w Stanach Zjednoczonych projektant i konstruktor ram rowerowych własnej marki. Logo "Zinn" widnieje na ramach rowerów z najrozmaitszych kategorii - od szosówek, przez hardtaile i fulle, po rozwiązania dla nietypowych rowerzystów
Seria rowerów firmy Kross przeznaczonych do kolarstwa górskiego (MTB), wyścigów XC oraz maratonów rowerowych. Po raz pierwszy pojawiła się w ofercie firmy w 2006 roku.
Popularna nazwa na stalową krótszą, lub dłuższą linkę ze splecionych i skręconych śrubowo ze sobą drutów. Dzięki swojej elastyczności oraz stosunkowo niskiej wadze, są bardzo praktyczne, ale nie stanowią zbyt dużej przeszkody dla złodzieja.
Specjalna nakrętka o dużej średnicy służąca do montażu kasety zębatek do mechanizmu wolnobiegowego (bębenka). Do zakręcania i odkręcania lockringa służy specjalny klucz.
Rodzaj miejskiego roweru towarowego o dwóch kołach i przestrzenią ładunkową zlokalizowaną nisko nad ziemią między kierownicą a przednim kołem. Dostępne są też wersje z przestrzenią pasażerską do przewożenia dzieci.
Rodzaj roweru transportowego z większym, w porównaniu do standardowego roweru, rozstawem osi (odległość między środkiem przedniego i tylnego koła). Wydłużenie ramy i oddalenie tylnego koła umożliwia łatwiejsze przewożenie ciężkich towarów lub dorosłych.
Typ tylnej przerzutki Shimano z odwrotną sprężyną w stosunku do wersji klasycznej zwanej top-normal. Sprężyna rozluźnia się podczas schodzenia na coraz niższe zębatki.
Typ zapięcia rowerowego w formie szeregu złączonych ze sobą ogniw. Dzięki swojej elastycznej budowie jest praktyczniejszy niż U-lock, a często zapewnia zbliżony poziom bezpieczeństwa. Dobre łańcuchy są bardzo ciężkie - ważą ok. 2-3 kg.
Kawałek gumy służący do łatania przebitej dętki. Najprostszą łatką jest wycięty ze starej dętki kawałek gumy, który jest klejony klejem do gumy (np. Butapren)
Zespół łożysk poprzez które przedni widelec jest połączony z ramą. Potocznie są nazywane "sterami". Składają się z dwóch części (górnej i dolnej) montowanych do główki ramy.