ER-billboard - facebook

Longtail

Rodzaj roweru transportowego z większym, w porównaniu do standardowego roweru, rozstawem osi (odległość między środkiem przedniego i tylnego koła). Wydłużenie ramy i oddalenie tylnego koła umożliwia łatwiejsze przewożenie ciężkich towarów lub dorosłych pasażerów. Plusem jest także znacznie łatwiejsze manewrowanie w porównaniu do innych rowerów transportowych.

Pomysłodawcą rowerów Longtail jest Ross Evans pracujący w latach dziewięćdziesiątych nad projektem "Bike Not Bombs" w Nikaragui, gdzie posiadanie roweru zwiększa szanse znalezienia zatrudnienia. Wraz z przyjacielem Kipchoge Spencer założył on w 1998 roku firmę Xtracycle, która wypuściła na rynek zestaw Free Radical umożliwiający przerobienie standardowego roweru na Longtail.

W 2008 roku przy współpracy z firmą Surly został wyprodukowany Big Dummy - pierwszy rower o dedykowanej wydłużonej ramie, kompatybilny ze wszystkimi akcesoriami Xtracycle. W tym samym roku zostały udostępnione techniczne standardy umożliwiające samodzielną budowę roweru typu Longtail.

 

Hasła powiązane