ER-billboard - facebook

maraton rowerowy

Zawody rowerowe, które są rozgrywane w pętli od 20 do ok 120 km. Trasa maratonów rowerowych zazwyczaj jest prowadzona w terenie pagórkowatym, lub górskim po nawierzchni szutrowej, trawiastej lub kamienistej. Zawodnicy startują w obowiązkowym kasku, a wszystkie naprawy podczas wyścigu zawodnik musi wykonać sam, bądź w specjalnie wyznaczonym boksie do tego celu na trasie.

Rower do maratonu rowerowego to zazwyczaj dobrej klasy rower górski MTB, z kołami o rozmiarze 26 lub 29 cali, z przednim amortyzatorem o skoku 80-120 mm. Czasami stosuje się także rowery w pełni amortyzowane (z tyłu podobny skok amortyzatora). Bardziej popularne są jednak te pierwsze (hardtail) ze względu na większą sztywność, oraz brak strat energii podczas pedałowania. Kierownica jest prosta z założonymi rogami. Pedały zatrzaskowe. Rower jest maksymalnie odchudzony - pozbawiony wszystkich zbędnych akcesoriów takich jak światła, bagażniki, czy błotniki.

Krótsza wersja zawodów tego typu jest nazywana Cross Country (XC).

W Polsce maratony rowerowe przyjęły się jako popularne imprezy rowerowe dla amatorów. Prawdopodobnie pierwszym cyklem maratonów rowerowych był Family Cup zorganizowany poraz pierwszy w 1996 roku. Prawdziwy rozkwit tej formy zawodów rowerowych nastąpił w 2005 roku kiedy to zorganizowano pierwszy Bike Maraton.

Obecnie za najważniejsze i największe cykle maratonów są uważane trzy imprezy - Bike Maraton, MTB Marathon oraz Mazovia MTB Marathon.

Największe polskie cykle maratonów to:

Organizatorzy maratonów rowerowych starają się przyciągnąć uczestników różnicując imprezy pod względem trudności i lokalizacji. Cykle maratonów możemy więc podzielić ze względu na te dwa parametry

Podział maratonów rowerowych ze względu na lokalizację imprez

Region południowo-zachodni Polski (Dolny Śląsk)

Region południowy Polski

Region centralny

Region Zachodni (Wielkopolska, Lubuskie)

Region Wschodni Polski

Region południowo-wschodni

Podział pod względem trudności technicznych i kondycyjnych:

Maratony rowerowe bardziej nastawione na amatorów

Maratony rowerowe skierowane do bardziej zaawansowanych kolarzy górskich

Hasła powiązane