ER-billboard - facebook

XC

Zawody rowerowe, które są rozgrywane w pętli od 6 do ok 12 km. Zawodnicy pokonują ją w trakcie zawodów kilka, lub kilkanaście razy. Trasa Cross Country (XC) zazwyczaj jest prowadzona w terenie pagórkowatym, lub górskim po nawierzchni szutrowej, trawiastej lub kamienistej. Zawodnicy startują w obowiązkowym kasku, a wszystkie naprawy podczas wyścigu zawodnik musi wykonać sam, bądź w specjalnie wyznaczonym boksie do tego celu na trasie.

Rower do zawodów cross-coutry to zazwyczaj dobrej klasy rower górski MTB, z kołami o rozmiarze 26 lub 29 cali, z przednim amortyzatorem o skoku 80-100 mm. Czasami stosuje się także rowery w pełni amortyzowane (z tyłu podobny skok amortyzatora). Bardziej popularne są jednak te pierwsze (hardtail) ze względy na większą sztywność, oraz brak strat energii podczas pedałowania. Kierownica jest prosta z założonymi rogami. Pedały zatrzaskowe. Rower jest maksymalnie odchudzony - pozbawiony wszystkich zbędnych akcesoriów takich jak światła, bagażniki, czy błotniki.

Cross-Country to najpopularniejsza dyscyplina kolarstwa górskiego - są rozgrywane mistrzostwa świata, kontynentalne oraz krajowe. Od 1996 są dyscypliną olimpijską. Puchar świata w XC jest rozgrywany od 1991 roku.

W Polsce największą imprezą typu Cross Country dla zawodowców jest Grand Prix MTB

Amatorskim odpowiednikiem cyklu wyścigów typu Cross Country w Polsce są zawody:

  • Thule Cup XC - cykl około 10 wyścigów XC organizowany przez GogolMTB
  • AZS MTB CUP - cykl około 6 wyścigów XC
  • Kujawia XC - cykl około 3 wyścigów typu XC rozgrywanych w okolicach Bydgoszczy i Torunia
  • Family Cup - cykl około 19 amatorskich wyścigów, które są Amatorskimi Mistrzostwami Polski w Kolarstwie Górskim.

Jednak zdecydowanie bardziej popularna wśród amatorów kolarstwa górskiego jest dyscyplina maratonów rowerowych. Od zawodów Cross Country różnią się większym dystansem.



Hasła powiązane