ER-billboard - facebook

T

Druga od dołu w hierarchii Shimano pełna grupa szosowa.
Klasyczny typ tylnej przerzutki, gdzie pozycja spoczynkowa wózka (przy luźnej lince) jest nad wysokim przełożeniem (stąd nazwa - top oznacza najwyższe przełożenie, -normal - normalne położenie).
torpedoRodzaj tylnej piasty rowerowej z wewnętrznym hamulcem ciernym uruchamianym przez odwrotny ruch pedałów.
Shimano TourneyNajniższa w hierarchii grupa osprzętu do rowerów firmy Shimano. Stosowana w najtańszych rowerach typu ATB, MTB, miejskich i trekkingowych (do ok 800-1000 zł).
Romet TraperProdukowany w czasach PRL (lata 70. - 90.) miejski rower marki Romet. Traper był nieskładaną wersją roweru Jubilat. Posiadał on ramę w formie jednej grubej rury oraz koła 24".
Trigger - manetka cynglowa firmy SRAMManetka cynglowa firmy SRAM służąca do zmiany przełożeń w rowerze. Zasada działania jest podobna jak u konkurenta - firmy Shimano w manetkach RapidFire Plus - za pomocą dwóch dźwigni rowerzysta zmienia przełożenia.
Sposób jazdy kilku rowerzystów (co najmniej dwóch) w cieniu aerodynamicznym pierwszego. Nazwa pochodzi od bliskiego położenia tylnego koła prowadzącego kolarza do przedniego jadącego za nim.
tylne zębatki roweroweKoło lub koła zębate połączone z piastą tylnego koła rowerowego. Umożliwia przekazanie napędu z pedałów za pośrednictwem łańcucha na koło. Tylne koło zębate może być pojedyncze lub w zestawie.

U

Typ zapięcia (zabezpieczenia) rowerowego. Jest to wygięty w kształt litery U pręt z różnego rodzaju stopów - zazwyczaj stalowych, lub nawet tytanowych zapinany na zamek z kluczem, lub szyfrem.
ubijakiSlangowe określenie na pedały zatrzaskowe firmy Crank Brothers, szczególnie na najpopularniejszy model - Egg Beater. Określenie "ubijaki" pochodzi od anologii do kształtu pedałów podobnego do śmigiełek do ubijania piany z białej jajek.
Międzynarodowa Unia Kolarska (franc. UCI - Union Cycliste Internationale). Organizacja zajmująca się propagowaniem kolarstwa. Do jej zadań należy współorganizowanie zawodów, ustalanie standardów sprzętowych, kontrolowanie zawodników...
Marka rowerów produkowanych w dawnej Ukraińskiej SRR (obecnie Ukraina) od lat 70. do początku lat 90. XX w. przez Zakłady Rowerowe w Charkowie (Charkiwskyj Welocypednyj Zawod). Rowery miały bardzo prostą budowę.
Shimano UltegraDruga od góry (za Dura-Ace) w hierarchii Shimano pełna grupa szosowa. Jest przeznaczona dla mniej zamożnych zawodników oraz zaawansowanych amatorów. Łączy zalety najwyższych technologii wykorzystywanych w Dura-Ace z przystępna ceną.

V

Typ szczękowego hamulca rowerowego. Składa się z dwóch długich ramion osadzonych na osiach obrotu (tzw "piwotach") leżących po obu stronach obręczy rowerowej do których jest przymocowana stalowa linka prowadząca do dźwigni hamulca (tzw. "klamki").
Velo-cityTo cykl najważniejszych na świecie corocznych konferencji o tematyce rowerowej. Uczestnicy dyskutują, wymieniają się doświadczeniami oraz omawiają bieżące problemy komunikacji rowerowej w miastach.
Sieć szlaków rowerowych w województwie mazowieckim opracowana przez stowarzyszenie Zielone Mazowsze. Szlaki zostały opracowane tak, aby połączyć wszystkie największe ośrodki miejskie oraz tereny atrakcyjne turystycznie i przyrodniczo na Mazowszu.
Vias VerdesSieć szlaków rowerowych i pieszych w Hiszpanii powstałych na miejscu nieużywanych tras kolejowych.
Produkowany na początku lat 90. rower górski marki Romet. Viking obok Mustanga był jednym z pierwszych polskich rowerów górskich.
Villo!Sieć bezobsługowych wypożyczalni rowerowych działających na zasadzie roweru miejskiego w Brukseli w Belgii. Została utworzona w 2009 roku w kooperacji miasta oraz firmy JCDecaux i zastąpiła działający od 2006 roku podobny system - Cyclocity.

W

Produkowany w czasach PRL (lata 70. - 90.) turystyczny model roweru marki Romet. Posiadał ramę ze stali niskowęglowej, tylną (prawdopodobnie pięciobiegowa) przerzutkę Favorit. Romet, lub Shimano. Koła o rozmiarze 27'' na stalowych, chromowanych obręczach
Liczba pozycji:
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18