ER-billboard - facebook

Villo!

Sieć bezobsługowych wypożyczalni rowerowych działających na zasadzie roweru miejskiego w Brukseli w Belgii. Została utworzona w 2009 roku w kooperacji miasta oraz firmy JCDecaux i zastąpiła działający od 2006 roku oryginalny system firmy JCDecaux - Cyclocity  oferujący 250 rowerów w 23 stacjach rozmieszczonych w samym centrum miasta.

Z powodu ograniczonej ilości rowerów oraz punktów wypożyczania Cyclocity nie odniosło sukcesu i zostało w 2009 roku zastąpione systemem Villo!.

Villo składa się z 2500 rowerów, które można wypożyczać w 180 automatycznych stacjach ulokowanych w 11 z 19 dzielnicach miasta. Średnia odległość pomiędzy stacjami wynosi 450 metrów.

Roczna opłata za użytkowanie systemu kosztuje 30 euro, a pierwsze 30 minut jazdy jest bezpłatne. Kolejne pół godziny kosztuje 0,5 euro, następne 1 euro, a każde kolejne już 2 euro. Taki schemat opłat ma wymusić duża rotacje jednośladów. 

Rowery sa specjalnie przygotowane do jazdy po mieście - posiadają koszyk z przodu, nisko opadającą ramę a tylne koło jest osłonięte (i służy jako miejsce na reklamę, z których jest między innymi finansowany system). Siedmiobiegowy układ napędowy jest zabezpieczony przed pobrudzeniem osłoną, a przednie i tylne koło wyposażono w hamulce tarczowe. Przednie i tylne światła - zasilane z dynama - są zawsze włączone w czasie jazdy.

Villo! bazuje na systemie Cyclocity firmy JCDecaux.

http://www.villo.be

Hasła powiązane