ER-billboard - facebook

rower miejski (wypożyczalnia rowerów)

System automatycznych, bezobsługowych wypożyczalni rowerowych instalowanych w większych miastach. Rowery są wypożyczane na określony czas i służą mieszkańcom do komunikacji. W większości przypadków pierwsza określona ilość czasu jazdy jest darmowa (od 20 do 30 minut), a za kolejne trzeba zapłacić. Opłata szybko rośnie z czasem - ma to wymusić dużą rotację rowerów i ich faktyczne używanie do komunikacji.

Rowery miejskie - obok komunikacji zbiorowej - są częścią systemu transportowego miasta i służą głównie mieszkańcom (a nie, wbrew pozorom,  turystom).

W propagowaniu idei publicznego roweru kolosalne znaczenie miał sukces Paryża, gdzie w 2007 roku wdrożono sieć 750 wypożyczalni z 10.000 rowerów. Okazało się że rowery publiczne mogą być rozwiązaniem komunikacyjnych bolączek wielkiego miasta - w ciągu pierwszego miesiąca z Velib' - bo tak się nazywa paryski system - skorzystało milion osób. Sieć wypożyczalni należy do systemu Cyclocity firmy JC Decaux, który został opatentowany w maju 2001 roku i początkowo wdrożony w trzech miastach: w Wiedniu, oraz  w Gijon i Kordobie w Hiszpanii. Kolejne projekty  objęły duże miasta: Lyon (4000 rowerów), Bruksela (250), Sewilla (2500) oraz kilka mniejszych.

Obecnie w ramach systemu Velib' w Paryżu działa 20 tys. rowerów w 1450 automatycznych stacjach.

Rowery publiczne działają w ponad 100 miastach na całym świecie. Najwięcej we Francji (np Velib' w Paryżu), Holandii, Belgi (Villo!), krajach Skandynawskich, Niemczech (Call-a-bike), Hiszpanii (np. Bicing w Barcelonie), Włoszech (Bicincitta) ,Wielkiej Brytanii (Barclays Cycle Hire) czy też USA (B-cycle).

W Polsce działa juz kilka systemów wypożyczalni rowerów miejskich. Pierwszy był BikeOne w Krakowie, kolejny RowerRes w Rzeszowie (listopad'2010 montaż stacji, a faktyczne uruchomienie wiosną 2011 r.).

Niemiecka firma NextBike posiada swój system w następujących miastach:

Do uruchomienia wypożyczalni rowerów miejskich przymierzają się także Warszawa, Gdańsk, Sopot oraz Górnośląski Związek Metropolitalny (Metropolitalny Rower Miejski).

 

Rower miejski (wypożyczalnia rowerów) - Rower miejski (wypożyczalnia rowerów) - Rower miejski (wypożyczalnia rowerów) - Rower miejski (wypożyczalnia rowerów) - Rower miejski (wypożyczalnia rowerów) - Rower miejski (wypożyczalnia rowerów) -

Hasła powiązane