ER-billboard - facebook

rower trial

Rower trialSpecjalistyczny rower, częściowo wywodzący się z BMX-a, a częściowo z roweru górskiego. Służy do uprawiania trialu czyli pokonywania krótkiej trasy z trudnymi przeszkodami.

Rower trialowy jest zbudowany na lekkiej ale wytrzymałej ramie o niewielkich rozmiarach. Posiada koła o średnicy 20 (tzw. rowery "mod") i 26 cali (tzw. rowery "stock"). Rowery te nie posiadają przełożeń, a tylna zębatka jest często mocowana na piaście z wolnobiegiem. W odmianie roweru trialowego typu stock czasami montuje się tylną przerzutkę z maksymalnie pięcioma przełożeniami.

Ważne w tym typie roweru są hamulce - najczęściej stosuje się szczękowe. Rowerzysta zwykle znajduje się w pozycji stojącej tzn. cały czas stoi na pedałach, co wymusza specyficzną konstrukcję roweru. Siodełko ma tak małe znaczenie, że często go się w ogóle nie montuje.

Wyróżniamy następujące dyscypliny trialowe:

  • trial miejski - jazda po torze, na którym występują typowe miejskie przeszkody takie jak: poręcze, schody, wysokie krawężniki, ławki itp.
  • trial górski - jazda po torze na którym występują typowe górskie przeszkody takie jak duże kamienie, korzenie drzew, progi skalne itp.
  • trial enduro - jazda po torze z sztucznymi przeszkodami takie jak beczki, skrzynie czy rampy

W 1984 roku odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata w Trialu. Jednym z najbardziej znanych w Polsce trialowców jest Krystian Herba

Hasła powiązane