ER-billboard - facebook

singlespeed

hasła podobne: singiel, rower jednobiegowy

Nazywany także jednobiegówką, singlem - jest to rodzaj roweru z pojedynczym przełożeniem. Nie posiada przerzutek, dodatkowych zębatek ani innych form zmiany biegów.

Obecnie jest kilka typów roweru typu singlespeed: rowery BMX, większość rowerów dziecięcych, rowery miejskie, rowery typu beach cruiser, unicykle, ostre koło. Każdy z nich posiada jedno przełożenie.

Zalety

Rowery singlespeed są zazwyczaj tańsze, lżejsze i mają prostszą budowę. Dzięki temu, że posiadają niewiele elementów - jest w nich niewiele części, które mogą się zepsuć. Ekstremalnym przypadkiem redukcji zbędnych elementów jest rower typu ostre koło.Wydajność układu napędowego jest wyższa niż w typowych rowerach z powodu poprowadzonego w jednej linii łańcucha, braku przerzutek i tarcz.

Wady

Na rowerze tego typu nie można jechać szybciej niż pozwala nam na to pojedyncza przekładnia co sprawia, że rower jest mniej wszechstronny. Bez możliwości wrzucenia lżejszego biegu ciężej jest rowerzyście podjeżdżać pod górę. Pojedyncze przełożenie powoduje, że właściciel singla nie jest w stanie przekroczyć pewnej prędkości zależnej od kadencji.


Hasła powiązane