Jeden z rodzajów zestawów tylnych zębatek - służący do przeniesienia napędu z łańcucha na koło. Blok koronek stanowi jedną całość i jest nasadzany na bębenek z wielowypustem tylnej piasty.
Slangowe określenie na diodową lampkę rowerową, która w zależności od trybu może świecić światłem ciągłym lub migać w zmiennym rytmie. Ten rodzaj oświetlenia służy głównie do informowania innych uczestników ruchu drogowego o naszej obecności
Podróżnik który zasłynął samotną wyprawą przez Afrykę z północy na południe i z powrotem w latach 1931-1936 używając głównie roweru (40 000 km), a także pieszo, konno, na wielbłądzie i czółnem.
Typ zapięcia rowerowego. Jest to rodzaj linki ze splecionych i skręconych śrubowo ze sobą drutów (zazwyczaj stalowych) w osłonie z krótkich ? ok. 1-3 cm metalowych tulei.
Część roweru służąca do jego kierowania, nadawania kierunku. Kierownica jest zbudowana z kawałka odpowiednio wygiętej rury o średnicy około 2 cm. Najprostsze modele kierownic są wykonane ze zwykłej stali.
Wersja kierownicy giętej dająca możliwość bardzo wielu chwytów, przydatna w czasie wielodniowych wycieczek, gdy na rowerze spędzamy kilka godzin dziennie. Potocznie nazywana "motylkiem".
Potoczne określenie na rączkę hamulca - czyli tą część którą naciskamy palcami aby zahamować rower. Klamka znajduje się na kierownicy - tuż przy chwycie kierownicy,
Rodzaj manetki cynglowej służącej do zmiany przełożeń w rowerze. Jest ona na stałe zintegrowana z klamką hamulcową - czyli służącą do uruchamiania hamulca.
Produkowany w czasach PRL (lata 70. - 90.) turystyczny, damski model roweru marki Romet. Posiadał ramę ze stali niskowęglowej, tylną (prawdopodobnie pięciobiegowa) przerzutkę Favorit.
Wydzielony z jezdni pas (za pomocą namalowanej linii), przeznaczony wyłącznie dla ruchu rowerzystów w kierunku przeciwnym do obowiązującego pozostałe pojazdy. Kontrapasy rowerowe z założenia wyznacza się jedynie na jedniach jednokierunkowych.
Element łączący golenie widelca z rurą sterową. W widelcach sztywnych (nieamortyzowanych) korona jest zazwyczaj górnym, zagiętym fragmentem goleni który łączy się z rurą sterową.
Staroświecki, miejski, prosty model roweru bez przerzutek, a jedynie z elementarnymi akcesoriami typu bagażnik i błotniki. Określenie dawniej stosowane było na rowery np popularną "Ukrainę".
Największy polski producent rowerów markowych. Obecnie oferuje rowery w szerokiej gamie - od dziecięcych, przez miejskie, górskie, aż po wyczynowe. Kross najbardziej kojarzony jest z modelami Level, Hexagon, Evado, Modo oraz Sign.