Część koła na którą zakłada się dętkę i oponę. Obręcz z piastą jest połączona za pomocą szprych. Obecnie najczęściej obręcze są wykonywane z aluminium, najwyższej klasy z włókna węglowego, a najtańsze z chromowanej stali.
Inaczej nazywany pełnomocnikiem do spraw rowerów - to osoba w urzędzie miasta odpowiedzialna za koordynację i rozwój ruchu rowerowego w danym mieście. Nazwa pochodzi od angielskiego określenia tego stanowiska: "cycling officer'".
Optical Gear Display - wskaźnik położenia przełożenia. OGD to charakterystyczne "telewizorki' montowane przy manetce zmiany biegów. Pokazuje na którym aktualnie przełożeniu jedziemy
Obecnie marka samochodów, na początku XX wieku największy producent rowerów świata. Pierwsze jednoślady były sprzedawane od roku 1886 pod nazwą "Velociped".
Ostre koło to popularna nazwa roweru nie posiadającego wolnobiegu. Napęd tego typu jest stosowany w rowerach torowych, a w przeszłości był umieszczony w pierwszych rowerach.
Technologia stosowana w ramach rowerowych oznaczająca stosowanie bardzo dużych przekroi rur. Dzięki temu można zmniejszyć grubość ścianek przy niezmienionej - a nawet zwiększonej - sztywności oraz wytrzymałości.
Slangowe określenie na wkładkę wszywana do spodenek kolarskich w kroczu. Jest wykonana ze skóry (dawniej stosowana była ircha), sztucznej skóry, lub - obecnie najczęściej - z materiału syntetycznego.
Grupa posłów i senatorów w Polskim Sejmie, którzy wspierają wszystkie działania prowadzące do rozwoju komunikacji oraz turystyki rowerowej. Powstała wiosna 2008 roku.
Produkowany w czasach PRL turystyczny model roweru marki Romet. Posiadał męską ramę ze stali niskowęglowej, tylną (prawdopodobnie pięciobiegowa) przerzutkę Favorit. Romet, lub Shimano. Koła o rozmiarze 27'' na stalowych, chromowanych obręczach.
Zintegrowany system buta i pedału, który zapewnia doskonałe przeniesienie energii rowerzysty na system napędowy roweru. Na cały system składają się dwa elementy: but i pedał.
Rurki montowane przy osiach kół w rowerach typu BMX. Służą do wykonywania ewolucji - np grindowania - czyli triku polegającego na zjeździe po poręczy. Na pegach rowerzysta może także stanąć i wykonywać ewolucje.
Piasta tylnego koła zawierająca wewnątrz mechanizm zmiany przełożeń. Działa on na identycznej zasadzie jak przerzutka rowerowa. Piasta wielobiegowa jest elementem układu napędowego roweru i działa na identycznej zasadzie jak przerzutka.
Turystyczny szlak rowerowy ciągnący się przez gminy powiatu poznańskiego oraz w niewielkim odcinku przez powiat gnieźnieński, zataczający pętlę dookoła Poznania.
Małe tuleje przyspawane do ramy do których są przymocowane szczęki w hamulcach typu cantilever oraz v-break. Piwoty służą jako osie obrotu dla szczęk hamulcowych.