Nazwa pochodzi od holenderiskiego bak -skrzynia i fiets - rower. Wywodzący się z Holandii trójkołowy rower transportowy. W standardowym modelu duża skrzynia towarowa znajduje się z przodu między dwoma przednimi kołami.
Jeden z typów kierownicy - specjalnie wygięta rura o kształcie rogów barana (stąd nazwa) umożliwia kolarzowi szosowemu dużą możliwość zmiany położenia rąk na kierownicy i co za tym idzie pochylenia tułowia, co z kolei wpływa korzystnie na aerodynamikę.
Potoczne określenie rowerzysty poruszającego się nocą bez niezbędnego oświetlenia ani odblasków. Stwarza on zagrożenie w ruchu drogowym, ponieważ jest niewidoczny dla innych. Przeciwieństwem jest choinka.
Sieć wypożyczalni rowerów w dzielnicy Bemowo w Warszawie uruchomiona przez niemiecką firmę Nextbike w 1 kwietnia 2012 roku. Do dyspozycji mieszkańców jest 100 rowerów w 10 stacjach.
Sieć bezobsługowych wypożyczalni rowerowych (system roweru miejskiego) w kilkunastu miastach we Włoszech z Rzymem na czele składających się z rowerów oraz automatycznych stacji.
Rodzaj roweru dwukołowego w którym przednie koło jest dużo większe od tylnego. Zbudowanie tak wielkiego koła było dopiero możliwe w 1869 roku po patencie Jamesa Starley'a i Williama Huntera z Wielkiej Brytanii na koło z drutowymi szprychami.
Cykl około 13 (w zależności od roku) maratonów rowerowych dla amatorów, głównie w regionie Dolnego Śląska organizowanych przez firmę Grabek Promotion. Jest to jeden z dwóch największych cykli maratonów rowerowych
Sport drużynowy, w którym dwa zespoły zawodników na rowerach starają się wbić piłkę do bramki przeciwnika za pomocą specjalnego kija. Tradycyjne rozgrywki bike polo rozgrywają się na trawiastym boisku o wymiarach 100 x 150 m.
Amerykański klub rowerowy założony w 1992 roku przez Jakuba Houle i Per Hansona w Minneapolis w stanie Minnesota. Z biegiem czasu klub doczekał się swoich oddziałów w Nowym Jorku, Reno w Newadzie, Austin w Texas
Typ zapięcia rowerowego. Jest na stałe zamocowana - zazwyczaj pod siodełkiem. Służy do blokowania tylnego koła, tak aby po jej zamknięciu nie mogło się obracać.
System zawieszenia wymyślony przez firmę Specialized oraz FOX. Pozwala ona odróżnić siłę pochodzącą z nacisku na pedały od wstrząsów wywołanych nierównościami terenu. Dzięki temu amortyzator jest sztywny w płaskim terenie
Poślizg tylnego koła na skutek zbyt mocnego pedałowania. Występuje na śliskich podłożach typu glina, trawa, śnieg, lód, czy też kostka brukowa pokryta piaskiem.
Słocho pochodzi z języka angielskiego i dosłownie oznacza króliczy skok. Jest jedną z podstawowych figur akrobatycznych początkujących trialowców i bmx'owców.
Europejska trasa rowerowa o walorach historycznych, kulturowych i przyrodniczych biegnąca wzdłuż starożytnego Szlaku Bursztynowego od Budapesztu przez Kraków do Morza Bałtyckiego.
Jeden z typów kierownicy stosowany w rowerach torowych, czasowych i kurierskich (tzw ostre koło). Część rowerzystów robi bycze rogi własnym sumptem - obcinając końce i odwracając kierownicę typu baranek.
Metodologia badania polityki rowerowej miasta, lub większych obszarów (gmin, województw, czy dystryktów). Metodologia BYPAD jest oparta na systemach zarządzania jakością zgodnie z wymaganiami normy ISO 9001:2000.