Rodzaj lekkiego piwa o niskiej zawartości alkoholu (ok 2%). Nazwa "Radler" pochodzi od niemieckiego słowa oznaczającego "rowerzysta" i nawiązuje do możliwości wypicia takiego niskoprocentowego trunku i jazdy na rowerze.
Wiceprezydent Łodzi od marca 2012 odpowiedzialny za infrastrukturę miasta. Brał udział we wprowadzaniu nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym. Prywatnie miłośnik rowerów i propagator roweru jako środka transportu oraz idei komunikacji zbiorowej.
Zespól połączonych ze sobą rur tworzących szkielet do którego są przymocowane pozostałe elementy roweru takie jak: koła, zespół napędowy, kierownica, siodełko i pedały.
Rodzaj manetek cynglowych do zmiany przełożeń w rowerze wprowadzony na rynek w 1990 roku przez firmę Shimano. W odróżnieniu od klasycznych dźwigien - montowanych na górnej części kierownicy manetki Rapid fire są montowane pod rurą kierownicy.
Udoskonalona wersja manetek Rapid Fire firmy Shimano wprowadzona na rynek w roku 1992. W manetkach tego typu rowerzysta używa dwóch palców do zmiany przełożeń: kciuka i palca wskazującego.
Manetka obrotowa firmy Shimano służąca do zmiany przełożeń w rowerze. Została skonstuowana jako odpowiedź na rozwiązanie konkurencyjnej firmy - SRAM - grip shift.
Rodzaj roweru przystosowany do przewozu osób. Riksza posiada zazwyczaj trzy koła, jakkolwiek znane są też modele cztero- i dwukołowe z przyczepką. Napędzana jest siłą mięśni przez kierowcę siedzącego, w zależności od modelu, za lub przed pasażerami.
Dodatkowy uchwyty mocowane na koniec kierownicy. Są wykonane - podobnie jak kierownica z kawałka rury stalowej, aluminiowej, lub z włókna węglowego. Rogi dają możliwość zmiany ułożenia ręki na kierownicy.
W czasie PRL'u marka najpopularniejszych rowerów w Polsce. Przez wiele lat Romet był monopolistą, a jego rowery były marzeniem prawie każdego nastolatka.
Pojazd napędzany siłą mięśni osoby kierującej nim za pośrednictwem przekładni mechanicznej napędzającej jedno (lub dwa) z kół, wprawianej w ruch zazwyczaj nogami.
Jedna z dyscyplin rowerowych. Czterech zawodników jednocześnie ściga się na krótkiej, krętej i dosyć stromej trasie pokonując tzw. hopki (małe górki). Do dalszych rozgrywek przechodzą dwoje z czterech zawodników.
Z angielskiego Bicycle Moto Cross - równocześnie nazwa roweru jak i rodzaju kolarstwa, które powstało w USA w latach 70-tych. Rower BMX jest używany głównie do wykonywania ewolucji oraz do wyścigów na bardzo krótkich dystansach z wykorzystaniem przeszkód.
Rowery stylizowane na motocykle, bardzo popularne w Wielkiej Brytanii po 1970 r. Choper posiada przedni widelec nieproporcjonalnie wydłużony w stosunku do widełek.
Rowery crossowe są bardzo podobne do rowerów trekkingowych jednak nie posiadają dodatkowego osprzętu. Nadają się idealnie do dłuższych dystansów na drogach asfaltowych i mocniej ubitych ścieżkach.
Jest to połączenie roweru górskiego i BMX. Używa się ich do uprawiania dyscyplin takich jak dirt, street i 4Cross.
Rowery typu dirt służą głównie do wykonywania ewolucji, skoków na tzw hopkach (dirt) oraz jazdy po przeszkodach miejskich.
Jest to rodzaj pojazdu jednośladowego zbliżonego budową do zwykłego roweru napędzanego siłą mięśni z dodatkowym źródłem energii w postaci silnika elektrycznego. Często umożliwia to jazdę bez pedałowania.
(ang. Freeride bike lub dual) Rodzaj roweru przeznaczony do sportu ekstremalnego zwanego freeride. Dawniej były to rowery downhillowe z zamontowaną przednią przerzutką, aby móc podjeżdżać pod wzniesienia.
(ang. MTB - Mountain Terrain Bike) - nazwa rowerów, których budowa umożliwia poruszanie się w ciężkim terenie. Jest to jeden z najbardziej popularnych typów rowerów w Polsce.
Rower przystosowany do jazdy po mieście, inaczej nazywany holenderką. Rower miejski najczęściej posiada koła 28-calowe (choć bywają również z kołami 26 i 27-calowymi), wygiętą, szeroką i wygodną kierownicę, krótką ramę i siodełko.
System automatycznych, bezobsługowych wypożyczalni rowerowych instalowanych w większych miastach. Rowery są wypożyczane na określony czas i służą mieszkańcom do komunikacji. W większości przypadków pierwsza określona ilość czasu jazdy jest darmowa.
Rower przełajowy (inaczej CX) jest to rower zbliżony do szosowego przystosowany do jazdy w terenie. Rower przełajowy posiada zazwyczaj koła 28 calowe, szeroko rozstawione - dzięki temu jazda na nim jest bardziej stabilna.
Typ roweru, który w szybki i prosty sposób można złożyć do tak aby zajmował mało miejsca. Rower składany zazwyczaj posiada ramę z zawiasem, który można zablokować, chowany w rurę podsiodłową wspornik siodła oraz łamany (z zawiasem) wspornik kierownicy.
Rowery szosowe (inaczej kolarskie ang. road bike) służą przede wszystkim do jazdy po powierzchniach gładkich i drogach asfaltowych. Rama w rowerze szosowym jest bardzo sztywna, lekka i pozbawiona amortyzacji.
Rodzaj roweru o specjalnej konstrukcji przystosowanej do przewozu towaru lub osób. Przestrzeń towarowa może być w postaci płaskiej platformy, dużej stalowej lub drewnianej skrzyni lub drucianego kosza.
Jest to rower od uprawiania zaawansowanej turystyki górskiej, która polega na przemierzaniu bardzo długich, często wielodniowych tras po drogach asfaltowych jak również drogach ziemnych.
Jest to specjalistyczny rower, częściowo wywodzący się z BMX-a, a częściowo z roweru górskiego. Służy do uprawiania trialu czyli krótkiej trasy z bardzo trudnymi przeszkodami.
Klub rowerowy z Nysy założony 17 października 2011 roku przez Michała Raczyńskiego. Jego członkowie (w chwili założenia - 17 osób) przemierzyli pielgrzymkowy szlak św. Jakuba.
Szlak rowerowy wyznaczony wzdłuż rzeki Odry. Biegnie on Dolina Środkowej Odry od Oławy (woj dolnośląskie) przez Wrocław, Głogów, Nową Sól do Owczar (woj. lubuskie). Jest oznaczony niebieskimi znakami i ma długość 672 km.
Najniższa w hierarchii Shimano pełna grupa szosowa, zastąpiona w 2000 roku przez grupę Sora. Shimano RSX była przeznaczona do amatorskiego uprawiania kolarstwa szosowego.